U sklopu Erasmus+ akreditacije za strukovno obrazovanje, nastavnica strukovnih predmeta Turističko-ugostiteljske škole Split, Ivana Drnasin, boravila je od 3. do 7. ožujka 2025. na stručnom usavršavanju u Beču (Austrija).
Cilj mobilnosti bio je unapređenje stručnih i pedagoških kompetencija nastavnice kroz promatranje rada kolega u austrijskom obrazovnom sustavu, razmjenu iskustava i usvajanje primjera dobre prakse koji će doprinijeti kvaliteti strukovnog obrazovanja u našoj školi.
Tijekom boravka u Beču, nastavnica se upoznala s austrijskim srednjoškolskim sustavom obrazovanja, posebno s organizacijom strukovnog obrazovanja u sektoru turizma i ugostiteljstva. Aktivnosti su se odvijale u školi HLW 19, Višoj saveznoj školi za trgovačka zanimanja, koja se nalazi u jednom od ljepših dijelova Beča. U ovoj obrazovnoj ustanovi učenici se obrazuju za zanimanja kuhara i konobara kroz trogodišnje strukovno obrazovanje.
Nastavnica je imala priliku sudjelovati u svakodnevnim školskim aktivnostima i promatrati nastavne metode u praktikumu ugostiteljskog posluživanja, kuharstva i slastičarstva. Osim toga, upoznala se s načinom organizacije praktične nastave u suradnji s hotelima i restoranima, čime je dobila uvid u kvalitetnu povezanost obrazovnog sustava s realnim sektorom.
Poseban naglasak bio je na razmjeni iskustava o načinima usklađivanja nastave s potrebama tržišta rada, kao i razvoju kompetencija učenika za što bolju pripremu za zapošljavanje.
U sklopu mobilnosti, nastavnica je posjetila vinariju Wieninger, obiteljsku vinariju koja njeguje biodinamičko i prirodno vinogradarstvo unutar samoga grada Beča. Upoznala je postupke proizvodnje vina, razlike u aromama, bojama i okusima ovisno o tehnikama obrade i odležavanja. Vlasnik vinarije, Fritz Wieninger, predstavnik pete generacije vinara, podijelio je svoje bogato iskustvo i znanja o tradicionalnoj i modernoj enološkoj praksi. Vina ove vinarije izvoze se u 45 zemalja svijeta i nose prepoznatljiv pečat bečke vinske tradicije.
Zahvaljujući ovoj mobilnosti, stečena znanja o austrijskoj gastronomiji, kulturi, obrazovanju i suradnji s gospodarskim sektorom, nastavnica će integrirati u nastavni rad, kroz osuvremenjivanje nastavnih sadržaja i uvođenje kreativnijih metoda poučavanja.
Primjeri dobre prakse, osobito u području učenja temeljenog na radu, poslužit će kao poticaj za daljnji razvoj programa u Akademisu škole, s ciljem povećanja konkurentnosti i zapošljivosti naših učenika.
Erasmus+ mobilnosti, poput ove, pokazuju kako neformalno i informalno učenje kroz međunarodnu suradnju značajno doprinosi razvoju kvalitete strukovnog obrazovanja. Sudjelovanje nastavnika u ovakvim programima jača našu školu kao Regionalni centar kompetentnosti u turizmu i ugostiteljstvu i potvrđuje važnost cjeloživotnog profesionalnog razvoja.
Kordinator projekta: Andrija Krištić
Kako je nastavnici bilo na mobilnosti pogledajte u galeriji slika i na stranicama naših društvenih mreža.